Groups List

Please click on Group Name to see more details about their activities or to contact the Group Co-ordinator.

GroupMeeting Day(s)Meeting TimeCoordinator
Archaeology GroupTBATBACameron Butland
ArtEvery Tuesday9.45 am - 12.15 pmRuth Gordon
Art Appreciation 12nd Tuesday of the month2.00 pm - 4.00 pmPatrick Wright
Birding1st Tuesday of the monthRefer to their Group PageJane Burgess
Book Group 12nd Friday of the month2.00 pm - 4.00 pmCarolyn Davies
Book Group 31st Friday of the month2.00 pm - 4.00 pmJohn Mann
Boules 1Every Wednesday11.00 am - 12.30 Neil Mather
Bowls 1Every Monday, April to Sept.10.00 am - 12.00 noonAnn Bowe
Bowls 2Every Monday, April to Sept.2.00 pm -4.00 pmMike Frosdick
BridgeEvery Wednesday9.15 am - 12.30 pmRachel Jenkinson
Roger Spells
Canasta 1Every Tuesday2.30 pm - 4.30 pmJoan Parkin
Canasta 2Every Wednesday7.00 pm - 9.00 pmJoan Parkin
Classic Novels Monday in members' houses2.00 pm - 4.00 pmPeter Hale
Current Affairs 14th Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmTony Symes
Current Affairs 3Last Thursday of the month2.00 pm - 4.00 pmTracy Sims
Family History3rd Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmTrevor Boam
French ConversationLast Tuesday afternoon of the month1.30 pm - 3.00 pmCandy Jones
Maddie Oldershaw
Gardening1st Monday of the month2.00 pm - 4.00 pmLiz Walker
Geography4th Friday of the month10.00 am - 12.00 noonKeith Downing
Geology2nd Tuesday of the month2.30 pm - 4.15 pmPeter Clook
German ConversationEvery Monday11.00 amIngrid Pasteur
History 13rd Thursday of the month10.00 am - 12.00 noonJanet Pidgeon
History 2 3rd Thursday of the month10.00 am - 12.00 noonHelen Boocock
History 31st Monday of the month2.00 pm - 4.00 pmJohn Entwistle
History 52nd Wednesday of the month10.30 amRoger Clough
International Folk DancingMost Fridays10.00 am - 12.00 noonHilary Casey
Jazz Appreciation2nd Thursday of the month2.00 pm - 4.00 pmMike Reuss
Local HistoryLast Monday of the month2.00 pm - 4.00 pmSusan Tomlinson
Lunch ClubVarious - see Group pageJohn Anderson
Mah JongEvery Friday6.00 pm - 9.00 pmColin Davis
Mindfulness & Meditation

Mindfulness2
2nd & 4th Fridays of the month

Wednesday morning fortnightly - see monthly timetable
10.00 am - 11.00 amJudith Holt
Peter Hale
Mick Purshouse
OutingsT B AT B AJill Ramsay
Mel Gamby
PaintingEvery Wednesday10.00 am - 12.00 noonGill Oldroyd
Poetry Appreciation2nd Thursday of the month7.30 pm - 9.30 pmLindsay Steele
RummikubAlternate Thursdays2.00 pm - 4.00 pmMel Gamby
Science & Technology4th Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmKeith Bailey
Mary Mellor
Mike Steel
ScrabbleInactiveSeeking new coordinator
Singing for PleasureFirst Tuesday in each month2.00 pm - 3.30 pmHazel Finch
Table TennisEvery Friday2.00 pm - 4.00 pmTony & Janice Wells
Tap DancingEvery Tuesday2.00 pm - 3.00 pmGwynneth Beck
Walks (Longer)Weekly, usually on ThursdaysSee Group PageDianne Baker
Walks (Shorter)3rd Wednesday & 2nd SaturdaySee Group PageDebbie Davis
Wildflowers4th Wednesday of the month, Febuary - October incl.10.00 am - 12.00 pmJudith Holt
Karen Hale
Rick Osborn
Wind RecordersEvery Monday2.00 pm - 4.00 pmKaren Hale
Wine TastingTuesday evening; bi-monthlyGeoffrey Slater
Writing for Pleasure1st Wednesday of the month (from April)2.00 pm - 4.00 pmSee Group Page

If the group you are interested in has a waiting list and you are interested in forming another similar group or something completely new click on the link for further information