Groups List

Please click on Group Name to see more details about their activities or to contact the Group Co-ordinator.

GroupMeeting Day(s)Meeting TimeCo-ordinator
ArtEvery Tuesday9.45 am - 12.15 pmRuth Gordon
Art Appreciation 12nd Tuesday of the month2.00 pm - 4.00 pmAnne Oldfield
Art Appreciation 23rd Monday of the month2.00 pm - 4.00 pmPenny Whitney
Birding1st Tuesday of the monthRefer to their Group PageJane Burgess
Book Group 12nd Friday of the month2.00 pm - 4.00 pmCarolyn Davies
Book Group 31st Friday of the month2.00 pm - 4.00 pmJohn Mann
Boules 1Every Monday10.30 am - 12.00 noonNeil Mather
Boules 2Every Wednesday2.00 pm - 4.00 pmMartin Emery
Boules D'HiverEvery Wednesday2:00 pm-4:00 pm (Autumn and Winter)Martin Emery
Bowls 1Every Monday, April to Sept.10.00 am - 12.00 noonAnn Bowe
Bowls 2Every Monday, April to Sept.10.00 am - 12.00 noonMike Frosdick
BridgeEvery Wednesday9.15 am - 12.30 pmRoger Keeling
Canasta 1Every Friday2.00 pm - 4.00 pmPam Wildgoose
Canasta 2Every Tuesday2.00 pm - 4.00 pmJoan Parkin
Cars and MotoringVarious by arrangementRefer to their group pageHartley Jenkinson
Creative Writing1st Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmMalcolm Molloy
Current Affairs 14th Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmTony Symes
Current Affairs 2Last Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmRoger Keeling
Current Affairs 3Last Thursday of the month2.00 pm - 4.00 pmTracy Sims
Family History3rd Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmTrevor Boam
Film Group2nd Wednesday of the month2.00 pm - 4.00 pmSarah Puxley
Fishing TripsTo be agreedTo be agreedMax Price
French Conversation 22nd & 4th Tuesday of the month2.00 pm - 3.00 pmLesley Shawe
Gardening1st Monday of the month2.00 pm - 4.00 pmLiz Walker
Geography4th Friday of the month10.00 am - 12.00 noonKeith Downing
Geology2nd Tuesday of the month2.30 pm - 4.15 pmPeter Clook
German ConversationEvery Monday11.00 amIngrid Pasteur
History 13rd Thursday of the month10.00 am - 12.00 noonJanet Pidgeon
History2 3rd Thursday of the month10.00 am - 12.00 noonHelen Boocock
History 31st Monday of the month2.00 pm - 4.00 pmJohn Entwistle
History 52nd Wednesday of the month10.30 amRoger Clough
International Folk DancingMost Fridays10.00 am - 12.00 noonHilary Casey
Jazz Appreciation2nd Thursday of the month2.00 pm - 4.00 pmMike Reuss
Local HistoryLast Monday of the month10.00 am - 12.00 noonSusan Tomlinson
Lunch ClubVarious - see Group pageJohn Anderson
Mah JongEvery Friday7.00 pm - 10.00 pmBarbara Davey
MindfulnessEvery Monday10.00 am - 11.00 amJudith Holt
Christine Middleton
MotorcyclingSee Group pageMax Price
Mythology1st & 3rd Thursdays of the month10.30 am - 12.00 pmTBA
PaintingEvery Wednesday10.00 am - 12.00 noonGill Oldroyd
Poetry Appreciation1st Monday of the month7.00 pm - 9.00 pmPeter Hale
Science & Technology4th Tuesday of the month2.00 pm - 4.00 pmKeith Bailey
Mary Mellor
Mike Steel
Scrabble 1Every TuesdayFrom 10.00 amDavid Gadsby
Sign Language 1 & 2Every Monday (Group 1)
Every Wednesday (Group 2)
2.00 pm - 4.00 pm
2.00 pm - 4.00 pm
Pam Wildgoose
Singing for PleasureFirst Tuesday in each month2.00 pm - 4.00 pmHazel Finch
Table TennisEvery Friday2.00 pm - 4.00 pmTony & Janice Wells
Tap DancingEvery Tuesday, except 3rd one1.30 pm - 2.30 pmGwynneth Beck
WalkingWeeklySee Group PageKaren Hale
Walks (Shorter)Alternate SaturdaysSee Group PageWendy Green
Wild Flowers3rd Thursday of the monthFrom 10.00 amRick Osborn
Judith Holt
Karen Hale
Wind Recorders2nd and 4th Monday of the month2.00 pm - 4.00 pmKaren Hale
Wine TastingTuesday evening; bi-monthlyGeoffrey Slater

If the group you are interested in has a waiting list and you are interested in forming another similar group or something completely new click on the link for further information

New Groups

See ideas about possible new groups